image
image
image

Výstupy projektu

Odborná zpráva za rok 2015 link ke stažení

ID výsledku: TA04020888-2015V001 | Druh výsledku: X-jiné


Porovnání půdních vlastností vybraných ekosystémů

link ke stažení

ID výsledku: TA04020888-2015V002 | Druh výsledku: R - software

Výsledkem je program, který v uživatelsky intuitivním rozhraní i) zpracovává data z půdních analýz do podoby datových vrstev (konverze formátů, prostorová georeference, vizualizace) pro další práci v GIS, ii) interpolovat hodnoty v rozsahu definovaných krajinných jednotek, iii) analyzuje dvě a více sledovaných vlastností na dvou a více zvolených krajinných jednotkách a to napříč prostorem i časem s doprovodným tabelárním výstupem.

Extenze do ArcGIS 10 | Freeware | manuál obsažen v instalačním balíčku.


Interpretační karty pro vybrané vlastnosti

Dílčí výsledek z rozsáhlé rešerše. Shrnuje klíčová fakta o výskytu, monitoring, korelaci a mezních hodnotách pro vybrané půdní vlastnosti.

karta pro Cox link ke stažení karta pro celkový dusík link ke stažení karta pro půdní dusičnany link ke stažení karta pro minimalní vzdušnou kapacitu link ke stažení


Soubor specializovaných map

link ke stažení

ID výsledku: TA04020888-2015V003 | Druh výsledku: X-jiné

Soubor map, vytvořené v prostředí GIS, zobrazují místa odběrů půdních vzorků v jejich variabilitu v průběhu roku.


Odborná zpráva za rok 2016 link ke stažení

ID výsledku: TA04020888-2016V001 | Druh výsledku: X-jiné


Integrace obrazových materiálů s daty ze senzorové sítě

link ke stažení

ID výsledku: TA04020888-2017V002 | Druh výsledku: N – certifikované metodiky

Metodika předkládá návod, jak využít data získaná senzorovou sítí v procesu zpracování obrazového materiálu v neviditelné části spektra. Data ze senzorových sítí slouží pro kalibraci / zpřesnění vstupních informací a interpretačních znalostí. Metodika předkládá popisy vhodných komponent, datových struktur a formátů, posloupnost nezbytných kroků pro vzájemnou integraci, postupné zpracování obrazu za účelem získání hodnot popisujících vybrané půdní vlastnosti.


Nasazení multispektrálních optických senzorů pro monitorování vlastností půdy

link ke stažení

ID výsledku: TA04020888-2017V003 | Druh výsledku: N – certifikované metodiky

Metodika podává přehled možností, platforem, zdrojů a senzorů pro zisk multispektrálních optických snímků vhodných pro monitorování půdních vlastností v zájmové oblasti a předkládá ověřené postupy měření optických vlastností pomocí 6 přístrojů reprezentujících jednotlivé přístupy na trhu, a zpracování těchto dat do podoby umožnující cílenou analýzu půdních vlastností. To vše jako alternativní možnost zjišťování prostorové variability půdních vlastností, jež mohou být nápomocny uplatnění principů lokálně cíleného obhospodařování.


AGISED - Aplikační brána pro bezdrátovou adaptabilní senzorovou síť

vstup do aplikace

ID výsledku: TA04020888-2017V002 | Druh výsledku: R - software

Výsledná aplikace AGISED představuje webovou aplikaci na bázi senzorového webu, která integruje senzorová data s daty obrazovými do jednoho prostředí. Aplikace obsahuje rozhraní pro získání informací o architektuře sítě, konfiguraci jednotlivých součástí, jejich aktivitě a vlastních naměřených datech – jež jsou zobrazovány v tabulkové, grafické i mapové formě. Aplikace dále umožňuje editaci a analýzu dat. Obsahuje rozhraní pro definování vlastní analytické úlohy stejně jako několik předdefinovaných úloh. Možnost připojení senzorů do aplikace je rozmanitá včetně dynamicky se rozvíjejících protokolů LoRaWAN a Sigfox.
Databázové úložiště: PostgreSQL & PostGIS + uživatelské rozhraní: PHP & CSS + funkcionalita: PHP & Python


SoilVar - program pro modelování časo-prostorové variability půdních vlastností

link ke stažení

ID výsledku: TA04020888-2017V003 | Druh výsledku: R - software

Výsledný program obsahuje dva nástroje Spatial a Time a svým pojetím a vyžadovanou strukturou vstupních dat navazuje na předchozí nástroj Import tools. Nástroj Spatial interpoluje v prostoru vybranou oblast a klasifikuje ji podle zvolených klasifikačních tříd. Interpolace je vytvořena metodou Kriging s možností uživatelských úprav. Nástroj pracuje pouze s oblastí ohraničenou body. Jedná se tak o čistou interpolaci bez extrapolace mimo zájmové území. Pokud bodová vrstva obsahuje více atributů, bude uživateli dovoleno vybrat více atributů. Každý atribut se ve zvoleném území bude interpolovat samostatně a bude vytvořen i samostatný Esri Grid rastr. Pro každý atribut budou vytvořeny dva rastry. Jeden rastr pro interpolaci a jeden rastr pro klasifikaci. Nástroj Time vytvoří z interpolovaných rastrů nový rastr, který je vypočítán ze dvou období tak, aby zobrazil snížení či zvýšení množství dané látky v území.
Nástroj je napsán v jazyce Python 2.7 a zkompilován do podoby Python toolboxu, jež je nativním rozhraním pro rozšíření majoritního GIS produktu (ArcGIS 10). Nástroj je opatřen dokumentací a ukázkovými datasety.

Extenze do ArcGIS 10 | Freeware | manuál obsažen v instalačním balíčku.


Komunikační protokol pro systémy na bázi WSN

ID výsledku: TA04020888-2017V004 | Druh výsledku: F- výsledky s právní ochranou – užitný vzor

Komunikační systém bezdrátové sítě (WSN) ke kontinuálnímu monitorování dat - představuje komunikační protokol pro systémy na bázi WSN, který byl vyvinut za účelem optimalizace přenosu specifických vícerozměrných dat vzniklých při kontinuálním monitorování. Protokol je úzce spjat s výsledkem VO-TA Logerrem. Zápis pod číslem 31310 byl proveden Úřadem průmyslového vlastnictví dne 18.12.2017.


VO-TA Logger - bezdrátová senzorová komunikační jednotka

link ke stažení

ID výsledku: TA04020888-2017V006 | Druh výsledku: G – technicky realizované výsledky – funkční vzorek

VO‐TA Logger je univerzální měřící a řídicí jednotka pro připojení a provádění měření z celé řady geofyzikálních, meteorologických a jiných typů senzorů. Nadstandardně je pak jednotka doplněna o rozhraní pro připojení kamery - uCAM‐II (640x480px) pro snímání v normálním a IR pásmu.

Logger je vybaven množstvím (analogových a digitálních) vstupů, výstupů a komunikačních rozhraní a to na jednotném plošném spoji, tedy bez nutnosti použití dalších převodníků. Byl zkonstruován tak, aby umožňoval nasazení přímo v terénu (je odolný proti povětrnostním vlivům) s dlouhodobou činností bez externího napájení (součástí je Li‐Ion akumulátor, který lze dobíjet ze solárního panelu). Měření a řízení může probíhat buď zcela automaticky (dle nastaveného schématu) a/nebo na vnější příkaz nadřízené jednotky (systému). Měřená data jsou jednotkou průběžné zpracovávána a mohou být archivována na vnitřní SD kartě (ve formátu JSON), příp. odesílána nadřízenému systému.
Logger dále obsahuje radiomodem LoRa. Jednotky tak lze ovládat vzdáleně a to buď jednotlivě, nebo prostřednictvím lokální sítě, kterou si jednotky vytvoří mezi sebou (jedna pracuje jako komunikační brána, ostatní jako uzly sítě). Řídicí firmware jednotky lze doplnit o individuální činnost (např. obsluhu GSM a GPS modulu, akcelerometru, apod.).


Soubor specializovaných map II. - Vybrané půdní charakteristiky v lokalitách Proklest a Rudice zachycuje časo-prostorovou změnu vybraných fyzikálních a (bio)chemických půdních vlastností.

link ke stažení

ID výsledku: TA04020888-2017V005 | Druh výsledku: X-jiné

Vytvořený soubor specializovaných map II. představuje pokročilou kartografickou vizualizaci několika set měření provedených v průběhu uplynulých let pomocí terénních odběrů s následným laboratorním rozborem, stejně jako bezkontaktními senzorovými měřeními. Pro interpolaci hodnot byla použita metoda Kriging. Výsledné mapy slouží jako znalostní základna pro plánování agro-technických zásahů a byly předány uživatelům pozemků a souběžně byly prezentovány na domácích odborných konferencích.


Hlavní řešitel: doc. RNDr. Vilém Pechanec, Ph.D., Univerzita Palackého v Olomouci, další info na: vilem.pechanec_(at)upol.cz